istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat

Burbon Viski

Burbon Viski

Burbon Viski hakkında tüm bilgiler.

Burbon Viski Nerede Yapılıyor ?

Bourbon viski aslında ‘Bluegrass Eyaleti’ ile o kadar bağlantılıdır ki, burbon viski’nin yalnızca orada yapıldığını düşünmek kolaydır. Dahası, Kentucky Distillers’ Association’a göre, dünya talebinin yüzde 95’i Kentucky’den geliyor. Ancak gerçek şu ki, Amerika’nın herhangi bir yerinde üretilebilir ve ülke genelinde her zaman yeni burbon viski damıtıcıları ortaya çıkıyor.

Burbon viski Amerika dışında yapılabilir mi ?

Hayır, burbon viskinin  kimliğini düzenleyen federal standartlar, bunun ‘Amerika Birleşik Devletleri’nin ayırt edici bir ürünü’ olduğunu ve ‘burbon’ kelimesinin Birleşik Devletler’de üretilmeyen viski veya viski bazlı damıtılmış alkollü içecekleri tanımlamak için kullanılmayacağını belirtir. Bu husustan dolayı Burbon viski Amerikaya has bir viski türüdür.

Hangisinden başlamalıyım?

Bourbon viski  çeşitli tatları ve tarihi mirası, onu keşfetmeye değer bir içecek haline getiriyor. Keşfetmek için çok fazla alan olduğundan, nereden başlayacağınızı bilmek biraz zor olabilir.

 Burbon adı nereden geliyor?

Burbon adının kökenleri son derece belirsizdir. Bununla birlikte, en önde gelen yarışmacılar Kentucky’deki Burbon County ve New Orleans’taki Burbon Caddesi’dir. Her ikisi de isimlerini Fransız kökenli bir Avrupa kraliyet evi olan Burbonn Evi’nden aldı.

Burbon olgunlaştı mı?

Standartlar, burbon viskinin  kömürleşmiş meşe fıçılarda saklanması gerektiğini belirtirken, aslında minimum yaşlanma şartı yoktur. Ancak, dört yaşından küçük olan burbonun etiketinde yaş ibaresi bulunması ve ‘düz burbon viski’ olarak tanımlanabilmesi için en az iki yıl eskitilmiş olması gerekir.

 Şişelenmiş bağ nedir?

Bonded-in-bond, 1897 tarihli Bottled-in-Bond Yasası’nda belirtilen yasal gereklilikleri karşılayan, Amerikan yapımı damıtılmış bir içecekle ilgilidir. Yasa, alkollü içkilerin bir damıtma tesisinden bir damıtma sezonunun ürünü olması ve şişelenmesi gerektiğini dikte ediyordu. 100 kanıt. Ayrıca federal gümrüklü bir depoda en az dört yıl yaşlandırılmalıdır.Burbon viski bu özelliklerinden dolayı bu kadar ünlenmiştir.

Burbon viski Kokteyller için iyi mi?

Evet, burbon viski  klasik eski modadan ferahlatıcı naneli julep’e kadar birçok kokteyl tarifinde öne çıkan ruhtur. Burbon viskinin  eşsiz lezzet profilini kullanan birçok harika kokteyl var.

Burbon Viski Fiyat

70 Lik Burbon Viski650 TL
70 Lik Bulleit Burbon1000 TL

Viski kafa yapar mı?

Viski her alkol de olduğu gibi insanda bir rahatlamaya ve kafasının gevşemesine yol açar. Alkol kanımıza karışarak vücutta bazı etkilere yol açar

Burbon Viski Tadı nasıl?

burbon viskiye hiçbir tatlandırıcı veya renk katkı maddesi eklenmeyeceğini belirtirken, yine de tipik olarak vanilya, meşe, karamel ve baharat ile karakterize edilen çeşitli bir lezzet profiline sahiptir. Yine de öğrenmenin en iyi yolu, kendiniz denemektir

Avrupa da burbon  viski, viski olarak tanınır mı?

Avrupa da  viski olarak tanınmak için en az üç yıl eskitilmiş olmalıdır.

 Burbon viski ve normal  viski arasındaki fark nedir?

Bir viskinin kendisini burbon viski  olarak adlandırması için, püresinin (ürünün damıtıldığı tahıl karışımı) en az yüzde 51 mısır içermesi gerekir. Püre 160 derece veya daha düşük sıcaklıkta damıtılmalı, damıtık 125 derece veya daha düşük sıcaklıkta kömürleşmiş yeni meşe fıçılarda saklanmalı ve hiçbir katkı maddesi içermemelidir.

Burbon viski inceleme videolu

Sonuç

Burbon viski hakkında merak ettiklerinizi yorumlardan bizlere iletebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top