istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat

Scotch Viski

Scotch viski

 

Scotch viski İskoçya’dan mı geliyor ?

Evet. Şampanya üreticileri, köpüklü şaraplarını bu şekilde etiketlemeden önce Fransa’nın Champagne bölgesinde yapmalıdır. Ürünlerine Scotch viski demek isteyen damıtıcılar da viskilerini İskoçya’da üretmelidir. Ancak bu, Scotch viski üretimi, şişelenmesi, etiketlenmesi, ambalajlanması ve reklamının tabi olmaya devam ettiği Scotch viski yönetmeliğinin  yalnızca bir şartıdır. 1988 tarihli Scoth viski  Yasası’na dayanan Yönetmelik, belki bir kez okunması gerekiyor.

 İskoçlar Scotch viski  içer mi ?

The Grocer tarafından yayınlanan 2017 İngiltere’nin En Büyük Alkol Markaları raporuna göre, The Famous Grouse, İngiltere’nin ticaret dışı değere göre en büyük onuncu alkol markası ve raporun ilk ona giren tek Scotch viski markasıydı. Bu raporda ülkelere göre rakamlar verilmese de, Ünlü Orman Tavuğu kesinlikle İskoçya’da önemli bir varlığa sahip. İstatistikler bir yana, pek çok meraklı, mevcut sayısız stil ve tat nedeniyle favori bir Scoth viski zor bulabilecektir.

Scotch viski  nasıl  olur?

Maltlı arpa üretmek için, maltçıların yeşil (taze) arpayı çimlendirmesi ve ardından çimlenme sürecini hızlı bir şekilde durdurması gerekir. Damıtıcılar bunun için bir fırın kullanır. Turba, ülke çapında en bol ve erişilebilir yakıt kaynağı olduğu için, geçen günlerde fırınları ısıttı. Alternatif yakıt kaynakları sonunda fırınlarda Scoth viski  yerini aldı, ancak bugün birçok üretici hala mashbill’lerinde değişen oranlarda arpaya güveniyor. Arpa kullanılarak üretilen viskilerde katranlı, dumanlı tatlar ortaya çıkar.

Hangi Scotch viski  Başlamalıyım

Dünyanın en sevilen Scoth viskisi muhteşem bir çeşitliliğe sahiptir. Bu, keşif için çok fazla alan sunarken, nereden başlayacağınızı bilmek de biraz zor olabilir. Web sitemizde bulunan Scoth viski  çeşitlerine viski incelemelerinden göz atabilirsiniz. Viski incelemeleri için tıklayın.

 

 İskoçya’nın Scotch viski bölgeleri nereler ?

Resmi bir Scoth viski  bölgesi yoktur, ancak coğrafi sınırları uygulamak hala birçokları için faydalı bir alıştırmadır ve farklılaşmaya yardımcı olur.  Scoth viski  yerleri şöyle belirtilebilir ;

Speyside, Islay, Campbeltown, ovalar  ve Adalar (Adalar genellikle kendi başına bir bölge olarak kabul edilir). Tabii ki, bu bölgeleri tanımlayan özellikler, bölgelerin kurulduğu zamana göre daha az ayrıcalıklı. Örneğin, yoğun Scoth viski , sadece Islay’den gelmek zorunda değildir. Bu nedenle, bugün bazı insanlar viski hakkında konuşurken coğrafi kısıtlamalar uygulamak konusunda isteksizdir.

 

Scotch viskinin farklı kategorileri nelerdir?

 

2009 tarihli Scoth viski  Yönetmeliği, beş tür Scoth viski tanımlar. İşte viski türlerinin farklılıkları:

  • Tek malt Scotch viski, tek bir damıtım tesisinde damıtılmalıdır.
  • Tek taneli Scotch viski de tek bir damıtımevinde damıtılır, ancak sadece maltlanmış arpadan ziyade tahıl tanelerinden yapılır.
  • Harmanlanmış Scotch viski , bir veya daha fazla single malt Scotch viski ile bir veya daha fazla tekli Scotch viskiyi birleştirir.
  • Harmanlanmış malt Scotch viski, farklı damıtma tesislerinden iki veya daha fazla single malt Scotch viski karışımıdır.
  • Harmanlanmış tahıl Scotch viski, birden fazla içki fabrikasında damıtılan tek tahıllı Scotch viskilerin bir karışımıdır.

 

 Harmanlanmış Scotch viski nedir?

Harmanlama, üreticilerin şişelemelerinde tutarlılık sağlamaya hevesli olduğu bir zamanda ortaya çıktı. Her viski fıçısı kendine göre olgunlaşır; harmanlama, üreticilerin ortaya çıkan farklılıkları etkili bir şekilde azaltmalarına ve reçetelere güvenerek tutarlı bir ürüne ulaşmalarına olanak tanır. Harmanlamanın ortaya çıkışı, ruh tarihindeki en önemli gelişmelerden biriydi. Harmanlanmış viski, dünya çapında sevk edilen tüm Scotch viskilerinin yüzde 90’ını oluşturan hala büyük bir iş.

 

Scotch viski  biter mi ?

Teoride, hayır. Şişenin bir vidalı kapakla kapatılması (bugün genellikle olduğu gibi), oksijenin viski ile temas etmesinin mümkün olmadığı anlamına gelir, böylece oksidasyonu önler (başlama süreci). Mantarla kapatılmış eski şişelerde bile, oksijeni ilk anda emen yüksek etanol seviyeleri nedeniyle oksidasyon minimum düzeydedir.

Düşük etanol içeriği ile şarap biraz farklıdır. Bazı şaraplar zamanla şişedeki oksidasyondan faydalanabilir (ve servisten önce nefes alma süresi). Diğerleri hafif ve taze tutulmaya daha uygundur ve bu nedenle vidalı kapaklarla kapatılır ve genellikle boşaltılmaz. Sonuç olarak, mühürlü viskiniz yıllar içinde büyük ölçüde değişmeden kalacaktır. Ancak bir kez açtıktan sonra oksidasyon süreci başlar. Genellikle bir şişeyi açtıktan sonra bir yıl içinde ve en fazla iki yıl içinde bitirmek istersiniz – içerdiği viski ne kadar az olursa, oksidasyonun o kadar hızlı gerçekleşeceğini unutmayın.

 

Scotch Viski nedir ?

scotch viski İskoç viskisi demektir

Scotch viski  kaç kalori olur ?

Sadece 64 kaloriye sahip olan 25 ml’lik bir ölçü Scotch viski , bir muzdan daha az kaloriye sahiptir.

Sonuç

Scotch viski  hakkında yorumlarınızı ve sorularınızı yorumlar kısmından bizlere iletmeyi unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top