Viski Bardakları

Viski bardakları, viski içme ve koklama deneyimini geliştirmek için şekillendirilmiştir. En popüler viski bardakları, aromaların toplanmasına ve dar bir çerçeveden yönlendirilmesine izin veren soğanlı bir gövde şekline sahiptir.

Viski Bardakları Tipleri

Tek tek tüm viski bardaklarına göz atacağız.

 

Lale şeklindeki cam viski bardakları

 

Bu viski  bardağı , örneklemek için kullanılan geleneksel İspanyol bardağı olan copita’ya dayanmaktadır. Dünya çapında usta damıtıcıların, karıştırıcıların ve gerçek viski uzmanlarının tercihi haline geldi. Bir zamanlar, rıhtım kenarlarında şarap ve alkollü içkiler içmek için kullanan tüccarlar tarafından kullanılması nedeniyle ‘rıhtım’ camı olarak adlandırıldı. Uzun sapı işçinin elinin  çok yaklaşmasını engellerken, kase şekli aromaları hafifçe daraltılmış ağız kenarı boyunca yoğunlaştırır. Bardak istenildiği takdirde ispirto ısıtılabilmesi için kolayca beşik olabilir. Genel olarak, bu tek malt viski nüanslarının gerçek takdirine uygun bir bardaktır.

 

Lale Şeklinde Viski Bardağı
Lale Şeklinde Viski Bardağı

 

Glencairn viski bardakları

 

Lale şeklindeki cama benzer şekilde, Glencairn daha sağlam bir kap olarak kabul edilir, ancak takdire eşit derecede uygundur. Kısa, sağlam tabanı, sapları sevmeyenler arasında popüler olan dengeli bir cam yapar. Bardak da biraz daha kalındır ve bu, keyifli içkiler için daha önemli olduğu anlamına gelir. Büyüklüğü nedeniyle, Glencairn viskiyi nasıl girdap yapacağını öğrenmek için mükemmel bir bardaktır; viski aromalarını tam bir beğeni için açmak için yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Yine, çanak şeklindeki bir koku, daralmış bir ağız kenarına doğru yönlendirilir. Bu, lale şeklindeki bardağın modern, daha az gösterişli akrabası ve sadece viskiye adanmış.

 

Glencairn viski bardağı
Glencairn viski bardağı

 

Viski bardağı (aka kaya camı, eski moda cam)

 

Tüm viski bardakları arasında en yaygın olanı. Bardak geniş ağız kenarı nedeniyle burnunu sokmak için ideal değildir, ancak olması da gerekmez – bu, buz ve seçtiğiniz bir viski ile doldurmak veya herhangi bir sayıda klasik kokteyl servis etmek içindir. Geniş ve sağlam tabanı, kokteyl malzemelerini karıştırmak için ideal hale getirirken, sade tasarımı basit içeceklerin kendilerini ifade etmesine olanak tanır. Zamansız bir bardak ve ruhun zevkinin tüm yelpazesine açık herhangi bir viski hayranının sahip olması gereken bir bardak.

 

Eski Moda Viski Bardağı

 

Yüksek top viski bardakları

 

Bardağın ve bardağın uzun boylu kardeşi, dünyanın en saygın ama basit viski kokteyllerinden biriyle ilişkilendirilir: Scotch ve soda. Bol miktarda buz, ispirto ve mikser sağlayarak uzun ve rahatlatıcı bir içecek sağlar. Bugün highball, viski ve zencefilli gazoz veya viski ve limonata gibi diğer basit viski servislerinin hayranları arasında eşit derecede popülerdir. Özellikle Japonya’da tercih edilir. Highball’da şekil gerçekten önemli değil, ancak çukurlu bir bardakta bir Scotch ve soda servis etmek işe yaramaz.

 

Keskin nişancı viski bardakları

 

Viski bardakları, kulübüne sağlam bir şekilde kök salmış bir bardak olan bu bardak, sınıftan sızar – akşam yemeğinden sonra sigara içme odasındaki viski ve puroları düşünün. Genellikle brendi için kullanılır, artık genel olarak koyu, yaşlı alkollü içeceklerin tüketimi için çok fazla bir bardaktır. Genellikle, kısmen yatay tutulduklarında ruhun dışarı taşmayacağı şekilde tasarlanırlar. Ancak tüm bu gösterişli çağrışımlar, mutlaka üstün bir içme kabı oluşturmaz – keskin nişancının aşırı geniş gövdesi ve sıkı kenarı, diğer aromaları bastırarak sert etanol buharlarının salınımını teşvik edebilir. Güzel ve kullanışlı bir viski bardağıdır.

Viski Bardağı Keskin Nişancı
Viski Bardağı Keskin Nişancı

 

NEAT tipi  viski bardakları

Viski bardakları arasında  yeni bir çocuk ve teknik olarak düşünenler için biri olan NEAT cam, bir cam üfleme fabrikasında yapılan bir hatanın ironik bir sonucudur. Tuhaf bir şekilde şekillendirilmiş kabın daha sonraki testleri, sert alkol buharlarını burundan uzaklaştırmak için mükemmel şekilde şekillendirildiğini ortaya çıkardı. Doğal Olarak Tasarlanmış Aroma Teknolojisi anlamına gelen NEAT bardağı, etanolün daha hafif moleküllerini ağzından sıkıştırarak geride viski içinde daha ağır, daha çekici moleküller bırakır. Bu, beğeni için çok uygun bir bardaktır, aynı zamanda sert aromaları yok etme yeteneği nedeniyle genel olarak alkollü içkiler kategorisine yeni başlayanlar için de uygundur. Alışılmadık şekli nedeniyle ondan içmeye alışmak biraz zaman alabilir.

 

Viski bardağı kaç ml?

Viski bardağı standart olarak 180 mililitrelik hacimde olur. 18 cl olarak tabir edilir.

1 şişe viski kaç bardak?

Viskinin şişesine göre değişmekle beraber 100 lük bir viskinin içerisinde yaklaşık olarak 20 bardak viski vardır.

Viski neden bardağa az konur?

Viskinin bardağa az koyulmasının sebebi, viskinin malt bir içecek olması ve viskiyi içerken kokuyu hissetmemiz gerektiğinden kaynaklanmaktadır. Viskinin kokusunu hissetmek için çeşitli tiplerde bardaklar vardır.

Sonuç

Viski bardakları ile alakalı merak ettiklerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

4/5

Yorum yapın